Tip na výlet

Naučná stezka 2. sv. války a Prosečská rozhledna

Zpět na další tipy
Časová náročnost 4 hodiny
Vzdálenost 9 km
Vhodné pro rodiny Ano
Převýšení 230 m
Vhodné na kole Ne
Vhodné pro kočárky Ne
MapaUkázat mapu trasy

Popis trasy

Ve stínu Jizerských hor a Ještědského hřbetu se Prosečský hřeben tváří jako střízlík. Nenechte se zmást, strávit tu můžete celý den a pořád budete mít co objevovat. A na rozdíl od svých mohutnějších sourozenců tu nebudete čelit zástupům turistů.

Naučná stezka 2. světové války

Výlet na Prosečskou rozhlednu můžete začít u tramvajové výhybny, kde je momentálně také konečná tramvaje číslo 11. Ulicí Kořenovská se napojíte na Naučnou stezku 2. světové války. Ta protká celý hřeben a stojí za ní studenti Střední průmyslové školy technické Jablonec nad Nisou - Rýnovice. Právě v Rýnovicích se totiž nachází hřbitov, kde je pohřbeno 749 obětí této války. Stezka brzy odbočí k lesu, zatímco vás ulice

Pekelské rybníky

V Pekle zavede až k Pekelským rybníkům ukrytým v lese. U největšího ze tří rybníků najdete výraznou skálu. Od rybníků pokračujte po louce k úvozové cestě. Prosečská rozhledna odtud vypadá téměř nedobytná. Pokračujte po pěšině lemované z jedné strany lesem a z druhé strany ohradami na dobytek. Mírným stoupáním se dostanete až na dohled ke hřbitovu na okraji obce Horní Proseč. Tady se napojíte na červenou turistickou značku, po které začnete stoupat k hřebeni. Z trasy doporučujeme několikrát odbočit.

Siegmundův kříž

Památník ptačího parku

Pramen Sv. Huberta

Poprvé k obnovenému Siegmundovu kříži v lukách. Podruhé na neznačenou odbočku na kraji lesa, která vás dovede nejprve k Ptačímu kameni, památníku prvního ptačího parku u nás, založeného roku 1934. Následuje pěkně ostré stoupání, ale v tu pravou chvíli narazíte na pramen sv. Huberta, kde naberete síly na zbytek stoupání. Brzy se připojíte na hřebenovou trasu a vrátíte se tak i na naučnou stezku.

Prosečská rozhledna

Přes nejvyšší bod výletu s nadmořskou výškou 593 m n. m. dojdete až k rozhledně a Chatě Proseč. Kamenná rozhledna stojí na vrcholu od roku 1932 a současná budova rozhledny je už třetí stavbou na tomto místě. Je vysoká 28 metrů a vede na ní 105 schodů. Chata Proseč nabízí restauraci i s ubytováním a v letních měsících se tu tradičně konají i hudební koncerty. V restauraci se klidně můžete najíst dosyta, odtud je už totiž cesta opravdu jen po rovině a z kopce. Po hřebeni vás povede modrá turistická značka. Když z ní na rozcestí Dělostřelecké šance, odbočíte na neznačenou pěšinu, dostanete se na zkratku, která sice zkraje vede poměrně náročným terénem.

Vratislavické výhledy

Za odměnu vás pak dovede na kraj lesa, kde se vám otevřou krásné výhledy na Vratislavice, ale i na Ještědský hřbet s dominantní stavbou architekta Karla Hubáčka. Po louce se dojdete až k Vratislavickým rybníkům a odtud po žluté značce zpět k tramvajové trati.

 


Výlet vydá na 8 kilometrů a můžete na něj vyrazit i s dětmi. Když malým turistům dojdou síly, můžete je načerpat v restauraci na Proseči. Kočárky ale nechte tentokrát doma, tenhle výlet vede po místy po opravdových lesních cestách.

 

Další výlety

Vhodné pro rodiny Vhodné pro kočárky
Vratislavické rybníky a výhledy od hřbitova

Vratislavické rybníky a výhledy od hřbitova

Časová náročnost 1 hodina
Vzdálenost 3 km
Převýšení 65 m
Vhodné pro rodiny Vhodné pro kočárky
Vzhůru na rozhlednu Císařský kámen

Vzhůru na rozhlednu Císařský kámen

Časová náročnost 3 hodiny
Vzdálenost 10 km
Převýšení 350 m

Sledujte nás!

Buďte s námi v kontaktu i na Instagramu.
Sledujte profil @zazijvratislavice.